Sploty i fikcje
Render cyfrowej przestrzeni sieci, tytuł gry na górze.

[cyfrowe_cienie]: cyberpunk po polsku

25.01.2018 · Gra · Łukasz

Chcesz prowadzić cyberpunka, ale żal ci czasu na przerośnięte podręczniki? Ta gra może ci się przydać. [cyfrowe_cienie] pozwala ci poprowadzić dowolne (post)cyberpunkowe przygody, skupiając się na postaciach, odgrywaniu i scenariuszu. Bez setek rzutów i przemóżdżonych zasad.

Gotowa gra na dwóch stronach

Na dwóch stronach znajdziesz wszystkie niezbędne elementy, by zagrać w mrocznej przyszłości. Autorem gry jest Michael C. Goran.

Okłądka gry wyrenderowana w 3d.

Okładka gry.

Front opisuje mechanikę, która nazwana jest systemie Simple (wyniki na kości sześciennej odczytujesz jako: nie, i…; nie; nie, ale…; tak, ale…; tak; tak i…). To ten sam patent, który obecny jest w Niezwykłych Bohaterach i Wyjątkowych Zagrożeniach. Na sesji działa znakomicie, generując niezliczone zwroty akcji. I o to chodzi!

Druga strona to karta postaci. Tę tworzy się w około 5 minut: wybierasz gotowe opcje, nadajesz imię i decydujesz o tle. Bardzo to szybkie i wygodne, a rezultatem nadal są mocno zróżnicowane postaci. Już początkowe kompetencje pozwalają się poczuć mocno. Fajne są też adaptacje, tutejsze wszczepy, pozwalające na uzyskanie nadludzkich cech.

Język giętki

Ta gra była już przetłumaczona na język polski przez Arathiego. Nazwałem swoją wersję spolszczeniem, bo zmieniłem nieco układ gry, by była bardziej funkcjonalna na sesji. Pozwoliłem sobie też usunąć kilka powtórzeń oryginału (jak choćby lista kompetencji, która obecna była w dwóch miejscach).

Płeć kulturowa

Przyłożyłem całość tak, by nie sugerowała płci czytelnika. Częste w polskich podręcznikach założenie, że czytelnik jest płci męskiej, uważam za efekt krzywdzącego lenistwa. Chcę dołożyć starań, by z cyfrowych_cieni korzystali wszyscy.

Pobierz grę

Pobierz plik pdf z grą (191 kb). (Możesz też kliknąć prawym przyciskiem i wybrać Zapisz link jako). Jest gotowa do druku.


Zobacz także